زبان برنامه نویسی کودک

زبان برنامه نویسی کودک اسکراچ، برنامه‌نویسی را رایگان به کودکان آموزش می‌دهد. Scratch بزرگ‌ترین پلتفرم رایگان برنامه‌نویسی کودکان می باشد. محیط برنامه‌نویسی ساده‌ای که برای افراد 8 تا 16 سال است و به جای استفاده از کدنویسی و تایپ دستورات، به‌آسانی بلوک‌های رنگی انتخاب می‌شوند.

زبان برنامه نویسی کودک اسکراچ، پروژه آنلاینی است که قدمتی بسیار طولانی دارد. این ابزار به کودکان و نوجوانان کمک می‌کند تا نحوه کدنویسی را بیاموزند. اسکراچ رایگان است و در مرورگر سیستم به اجرا درمی‌آید. این برنامه دستورالعمل‌های خارق‌العاده‌ای را درباره دنیای برنامه‌نویسی کامپیوتری به کودکان و علاقه‌مندان می‌آموزد. اگر فرزندتان دوست دارد کدنویسی بیاموزد، اسکراچ بهترین نقطه شروع است.

منابع دیگر آموزش زبان برنامه نویسی کودکان
اسکراچ قدرتمندترین ابزاری است که کدنویسی را به زبان ساده به کودکان آموزش می‌دهد. با وجود این، منابع آموزشی دیگری نیز وجود دارند که از آن جمله می‌توان به این منابع اشاره کرد:
هاپ اسکاچ Hopscotch:‌ یک برنامه رایگان آی‌پاد است که شبیه به اسکراچ عمل می‌کند و برای نوجوانان مناسب‌ است.
تینکر Tynker:‌ محدوده‌ای از دروس برنامه‌نویسی را ویژه کودکان ارائه می‌کند. دانش‌آموزان با رابطی شبیه به اسکراچ می‌توانند بلوک‌ها را بکشند و از کدهای جاوااسکرپیت استفاده کنند. همچنین برنامه رایگان بسیار خوبی به این نشانی ویژه آندروید و آی‌پاد وجود دارد که به کودکان نحوه حل معماها و ساخت ساده بازی‌ها را آموزش می‌دهد.
دش اند دات Dash and Dot: دو روبات (فیزیکی) برنامه‌پذیر هستند که برای کودکان پنج سال به بالا مناسب است. کودکان با استفاده از برنامه‌های نصب‌شده روی اندروید و آی‌پاد قادر به کنترل و برنامه‌نویسی این روبات‌ها هستند.
کانو Kano: یک کیت جادویی است که به هر کودکی اجازه می‌دهد کامپیوتر نسبتاً جالبی را به ساده‌ترین شکل ممکن طراحی کند. زمانی که فرایند طراحی به پایان رسید، کودک قادر به برنامه‌ریزی کردن آن و ساخت پروژه‌های شگفت‌انگیزی با آن خواهد بود.  اجرای بازی‌های ساده شبیه به Pong and Snake تا نسخه‌های سفارشی از بازی ماینکرافت و حتی پیاده‌سازی یک سرور بی‌سیم با این کیت امکان‌پذیر است.در این بخش در نظر داریم به شما کمک کنیم تا بدانید کار در این نرم‌افزار را باید از کدام نقطه آغاز کنید.