به بهانه شکست دولت روسیه در قضیه فیلترینگ شبکه اجتماعی Telgram قصد داریم به جدال پوتین و پاول دوروف و اینکه روسیه چگونه می خواست تلگرام را فیلتر کند بپردازیم.

فیلترینگ تلگرام در روسیه چگونه شکست خورد!

بعد از اینکه دولت روسیه تلتش نمود تا شبکه اجتماعی تلگرام را مسدود نماید، پاول دورف با انتشار نسخه جدیدی از Telegram برای این کشور، از فنی به نام Domain Fronting در درون نرم افزار تلگرام بهره برد. در این تکنیک نخست Telegram به سرورهای کمپانی هایی مانند آمازون، گوگل، مایکروسافت و ... وصل گردیده و در پی آن به سرورهای اصلی تلگرام انتقال می یابد.

به بهانه شکست دولت روسیه در قضیه فیلترینگ شبکه اجتماعی Telgram قصد داریم به جدال پوتین و پاول دوروف و اینکه روسیه چگونه می خواست تلگرام را فیلتر کند بپردازیم.

روسیه چگونه می خواست تلگرام را فیلتر کند؟

دولت روسیه با فیلترینگ حدود 20.000.000 تا IP سعی نمود تلگرام را محدود نماید ولی این آی پی ها تمام شدنی نبودند. در این میان سایتهای کاربردی بسیاری که روی گوگل و آمازون و مایکروسافت Host شده بودند نیز قطع گردیدند که می توان به سایت فدراسیون بین المللی فوتبال روسیه اشاره کرد که در کمتر از 2 ماه به برگزاری مسابقات جام جهانی در روسیه فیلتر شد!

علیرغم تمام این فیلترینگ های سرسختانه، کاربران تلگرام توانستند به تلگرام وصل شوند. به این ترتیب عملا کرملین در مقابل فیلترینگ تلگرام شکست خورد و حالا باید منتظر آینده و واکنش بعدی کرملین بود.

برخی کارشناسان، غیرقابل فیلتر شدن تلگرام را نشانه ای برای غیر قابل فیلتر شدن بیت کویین میدانند.

واکنش ها به فیلترینگ ناموفق تلگرام در روسیه

ادوارد اسنودن کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی در پی شکست روسیه در قضیه فیلتر نمودن تلگرام واکنش جالبی نشان داد و در توئیتی نوشت:

«یک تلاش برای سانسور که هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ فنی شکست خورد و تنها حاصلش درهم ریختن اینترنت روسیه بود!»

چندی پیش پاول دوروف در کانال تلگرامی خود نوشت:

7 روز است که دولت روسیه سعی در فیلترینگ Telegram را در این کشور دارد و موفقیتی کسب نکرده است. به وجد آمدم که توانستیم از دشمنانه ترین رفتارها جهت سانسور در طول تاریخ روسیه، با بستن ۱۸ میلیون IP آد

رس، سلامت عبور کنیم.مدیر تلگرام در ادامه مردم را به پرتاب موشکی کاغذی به شکل نماد تلگرام از پنجره خانه شان به بیرون دعوت کرد تا از این طریق خواسته شان را مبنی بر داشتن اینترنت آزاد به گوش مسئولین دولتی روسیه برسانند.