پس از جدال پاول دورف و پوتین بر سر موضوع فیلترینگ تلگرام و شکست این دولت در فیلتر نمودن پیام رسان Telegram روسیه قصد دارد شبکه اینترنت شرقی را افتتاح کند.

جدال تلگرام و پوتین، عبرت سایرین!

این روزها تلاش کرملین برای فیلترینگ تلگرام از صحنه عادی فیلتر کردن یک نرم افزار به جدال بین دو تفکر انحصارطلب و آزادی خواه تبدیل شده است. روسیه با تمام قوا (به لحاظ فنی و قانونی) به مقابله با تلگرام روی آورده است و تلگرام هم تنها با اتکا به دامین فرانتینگ توانسته فیلترینگ روسی ها را ناکام بگذارد. گرچه گوگل Domain Fronting را مسدود کرده است اما آمازون و مایکروسافت همچنان این سرویس را ارائه می کنند.

پس از جدال پاول دورف و پوتین بر سر موضوع فیلترینگ تلگرام و شکست این دولت در فیلتر نمودن پیام رسان Telegram روسیه قصد دارد شبکه اینترنت شرقی را افتتاح کند.

این درحالیست که Telegram هنوز از تکنولوژی Blockchain استفاده نکرده است. تا چند ماه دیگر که تلگرام مبتنی بر BlockChain شد دیگر مهار کردن آن بسیار سخت تر میشود.

این روزها همه به نظاره جدال سخت پوتین و پاول دورف نشسته اند و منتظرند ببینند پایان این جدال چه خواهد شد؟ از یک طرف کشورهایی مثل چین، ایران، هند و ... منتظرند ببینند دولت روسیه از عهده تلگرام برخواهد آمد یا نه و از آن ظرف هم مشتاقان ارزهای رمزنگاری شده و طرفداران آزادی مطلق نیز به نظاره نشسته اند.

دولت هند موشکافانه اخبار فیلتر کردن تلگرام در روسیه را دنبال می کند. هند هم شدیدا نگران ضربه ایست که ارزهای دیجیتال به اقتصاد کشورها می زنند.

تلاش روسیه برای افتتاح شبکه اینترنت شرقی و رقابت با Telegram

دولت روسیه تا به امروز هرچه کرده به در بسته خورده و هم اکنون پیام رسان تلگرام توسط همه شهروندان روسی به سادگی قابل دسترس است و استفاده می شود. حال این سئوال مطرح می شود که واکنش پوتین به گردنکشی پاول دورف مدیر شبکه اجتماعی Telegram چه خواهد بود؟

برای پاسخ به این سئوال باید منتظر گذر زمان بود اما شاید دولت روسیه مصمم تر شده باشد تا یک شبکه اینترنت مستقل خودش را که سال گذشته کلید زده بود زودتر عملی کند. به این ترتیب دنیای اینترنت به دو دنیای شرقی و غربی تقسیم خواهد شد. شبکه اینترنت شرقی اینترنتی خواهد بود که توسط روسیه و چین توسعه خواهد یافت و احتمالا کشورهایی مثل ایران و هند و ... هم به آن خواهند پیوست. در اینترنت شرقی تفکرات انحصارطلبانه شرقی حکم فرماست.