بعد از فیلترینگ تلگرام پیام رسان های بسیاری معرفی شد که برای آشنایی کاربران شبکه های اجتماعی به معرفی دو برنامه Telegram DR و Telepado از بعد فنی می پردازیم.

معرفی پیام رسان تلگرام دی آر و ایرادات فنی آن

پس از قضیه فیلترینگ تلگرام موجی از برنامه های مشابه تلگرام فضای مجازی را فرا گرفت که یکی از این برنامه ها Telegram DR می باشد. این برنامه توسط دو فرد که مقیم لندن هستند، تهیه و معرفی گردیده و به تازگی هم به وسیله کانال ‌های مختلف تلگرام تبلیغ شده اند.

تولیدکنندگان برنامه Telegram DR در ابتدا مدعی بودند که این پیام رسان اپن‌ سورس بوده و با همکاری دوروف تهیه گشته اند. در حالی که ریپوزیتوری گیت ‌هاب تلگرام دی آر خالی بود و ادعای Open Surce بودن این برنامه به مانند ارتباط دادن آن به مدیر شبکه اجتماعی تلگرام با طل بود. اکنون هم تعدادب کد به گیت هاب افزوده که احتمال دارد کاربر عادی، خیال کند که برنامه Telegram DR واقعا اپن ‌سورس می باشد.

بعد از فیلترینگ تلگرام پیام رسان های بسیاری معرفی شد که برای آشنایی کاربران شبکه های اجتماعی به معرفی دو برنامه Telegram DR و Telepado از بعد فنی می پردازیم.

تولیدکنندگان تلگرام دی آر ادعا می کنند که این برنامه همان پیام رسان تلگرام به همراه فیلترشکن سایفون می باشد. چنانچه ادعای آن ها صحیح باشد که کافی است شما همان Psiphon را به طور جدا از Telegram نصب نموده که نگرانی برای خود ایجاد نکنید.

دلایل اپن سورس نبودن برنامه Telegram DR

در ادامه به چند دلیل دیگر برای این که ادعای مدیران Telegram DR مبنی بر اپن سورس بودن این برنامه دروغ است توجه نمایید:

دسترسی ‌های Telegram DR غیر عادی و بسیار زیاد است و این خود دلیلی برای عدم استفاده از این برنامه می باشد. احتمالاً بیش از آنکه این نرم افزار پیام رسان به سرویس دهی کاربران تمرکز کند، برخی از دسترسی‌ های لازم را در نظر گرفته است.

دلیل بعدی عدم استفاده از تلگرام دی آر این است که تماس صوتی در این ورژن قطع می باشد و این با ادعای تولیدکنندگان آن که بدون محدودیت ‌های رایج در نسخه اصلی امکان بهره گیری از تمام امکانات تلگرام وجود دارد تناقض دارد.

آشنایی با برنامه Telepado و بررسی ادعاهای درباره آن

یکی دیگر از برنامه هایی که قصد دارد از فیلترینگ پیام رسان تلگرام به نفع خود استفاده نماید برنامه Telepado می باشد که بعضی از سایت‌ ها و کانال‌ ها از آن به عنوان جانشین خارجی Telegram نام می برند نیز مشکوک می باشد.

از این یرنامه کیشن که دامنه آن در سال 2014 ثبت گردیده و چند ماه دیگر اعتبار دامنه آن به پایان می رسد اطلاعات خیلی کمی در وب وجود دارد و مشخص نیست مربوط به کدام کشور است!

در پایان سایت دو صفحه ‌ای برنامه تلپادو، ادعا شده که مربوط به شرکتی واقع دراست که در کشور انگلستان قرار دارد ولی پرچم کشور سازنده Telepado در اپل‌ استور سفید بوده که بیانگر این نکته است که Telepado را یکی از کشورهای تحریم‌ شده ساخته است.

نکته دیگر اینکه صفحه‌ی الکسای سایت برنامه Telepado نشان می‌ دهد که کاربران ایرانی از مشتریان اصلی این اپلیکیشن به شمار می روند.

اگر وقت بیشتری را صرف پیدا کردن سابقه این دامنه و پیام‌ رسان نماییم، می فهمیم که چند جوان روسی و اوکراینی در linkedin و ... کار روی برنامه تلپادو را جزو رزومه کاری خود قرار داده اند.

در نتیجه به احتمال بسیار زیاد این برنامه یک پیام‌ رسان مهجور بوده که به وسیله فردی ایرانی خریداری و تبلیغ شده است.

چیزی شبیه برنامه های خارجی رینگ و ... که خریداری گشته و به عنوان پیام‌ رسان ایرانی مشغول به فعالیت می باشند.

باید به این نکته اشاره کرد که برنامه Telepado اپن ‌سورس نبوده و ادعا هایی که درباره امنیت دارد، قابل اثبات نمی باشد.