بسیاری از فارغ التحصیلان رشته های IT و ICT از ما می پرسند که در بازار کار امروز آی تی، برای استخدام بعنوان کارشناس فناوری اطلاعات چه دانش و تخصصی نیاز است؟ به عنوان شخص مبتدی و بدون سابقه کار چگونه وارد دنیای شبکه و آی تی شویم؟ و یا امروزه پیشنیازهای جذب به عنوان کارشناس IT و یا نیروی واحد انفورماتیک و فناوری اطلاعات در یک شرکت خصوصی یا سازمان دولتی چیست؟

برای استخدام بعنوان کارشناس فناوری اطلاعات، امروز سواد کاری و دانش های زیر نیازمند است.

دانشجویان ترم آخر رشته های کامپیوتری اعم از برنامه نویسی و نرم افزار و سخت افزار و یا کارشناسی آی تی و فناوری اطلاعات و ICT بهتر است در طول مدت تحصیل یا در ترم پایانی تجربه کارآموزی در واحد IT یا (سایت اینترنت) دانشگاه و طراحی یک سایت اطلاع رسانی یا خبری به عنوان پروژه پایانی را بر عهده داشته باشند و یا در شرکت های خصوصی به عنوان نیروی کارآموز پیشینه شغلی فروشنده و تعمیرکار کامپیوتر یا در حوزه سخت افزار کامپیوتر تجربه کارشناس ی قطعات جانبی پی سی PC و یا در واحد انفورماتیک به عنوان نیروی  Help Desk و کارشناس پشتیبانی شبکه حضور داشته باشند.
سوابق آموزشی یکی دیگر از پیش نیازهای ورود به بازار کار IT و فناوری اطلاعات است. ساده ترین این موارد، تدریس icdl در آموزشگاه و یا به صورت کلاسهای خصوصی برای دوستان و آشنایان می باشد.

انجام پروژه های عملی و کسب تجربه در زمینه کابل کشی و راه اندازی شبکه، پسیو کاری و انجام پروژه کابل کشی و سوکت زدن و نصب کیستون، پریز برق، تلفن و تست ارتباط آن ها نیز بسیار مهم است. کانفیگ روتر بورد های mikrotik در آینده به عنوان کارشناس فنی تجهیزات میکروتیک می تواند شانس ورود به دنیای آی تی را برایتان بیشتر کند.

فارغ التحصیلان رشته های IT و ICT از ما می پرسند که در بازار کار امروز آی تی، برای استخدام بعنوان کارشناس فناوری اطلاعات چه دانش و تخصصی نیاز است؟ به عنوان شخص مبتدی و بدون سابقه کار چگونه وارد دنیای شبکه و آی تی شویم؟ و یا امروزه پیشنیازهای جذب به عنوان کارشناس IT

مهارتها و دانش زیر را هر چه می توانید بیشتر کسب نمایید.
کار با انواع نرم افزارها و دانش تخصصی در زمینه Mcse 2012 R2 مقدماتی و پیشرفته، گذراندن کلاسها و دوره های آموزش نتورک پلاس Network + به عنوان میانی و پایه علوم شبکه، گذراندن کلاسهای آموزش سخت افزار کامپیوتر و لپ تاپ یا همان A+ Hardware، کسب گواهینامه ICDL متوسط و پیشرفته و انجام کارهای پسیو نتورک Passive Network می تواند شما را برای استخدام به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات در هر مکانی آماده سازد.

دوره های تخصصی IT که امروز برای استخدام هر کارشناس فناوری اطلاعاتی لازم و ضروری است.
دوره آموزش سیسکو CCNA مبتدی و پیشرفته، گذراندن کلاس Windows Server 2012 R2 ویندوز سرور مایکروسافت، نصب و راه اندازی و آموزش Configuring Windows 8.1، آشنایی مقدماتی با مفاهیم HTML حتی در حد مبتدی برای طراحی سایت، کسب دانش در زمینه تکنولوژی های جدید دنیای فناوری اطلاعات مانند مجازی سازی Esxi,hyper-v و فراگیری سیستم عامل لینوکس و ... نیز می تواند زمینه های استخدام بعنوان کارشناس فناوری اطلاعات را برایتان در بازار کار امروز دنیای IT هموارتر کند.

توانمندیهای عمومی یک کارشناس فناوری اطلاعات

دانش زبان انگلیسی در حد متوسط یا خوب باشید و نقاط قوت رفتاری خود را تقویت کنید که شامل انعطاف پذیری، تعهد و انگیزه خدمت، توسعه فردی (خود توسعه ای)، حل مسئله و تصمیم گیری، خود مدیریتی، کار تیمی (روحیه مشارکتی)، مسئولیت پذیری و پاسخگویی و مشتری مداری می باشد.
در رزومه های ارسالی برای استخدام به عنوان کارشناس فناوری اطلاعات شرح مختصری از خود و به شدت علاقه مندی تان به فعالیت در محیطی که مطلوب تان است اشاره نمایید. حتما بگویید که انتظارتان به مراتب بیشتر از سطح دانش و مهارت فعلی تان می باشد. این موضوع محرک جدی در مسیر رشد فردی محسوب می شود. ذکر کنید که از پیاده سازی ایده هایتان لذت میبرید و سرعت کار به شما انگیزه میدهد و مشتاق همکاری با آدمهای باهوشتر و قوی تر از خودتان هستید.