لزوم استخدام یک کارشناس مدیریت بانک اطلاعاتی DBA در شرکت های نرم افزاری برای ترمیم و نگهداری دیتابیس Database و تفاوت نقش آن با مسئول شبکه یا مهندس نرم افزار

بررسی مشکلات احتملاتی در دیتابیس شرکت ها

اخیرا موردی در یک سازمان بزرگ رخ داده و آن هم این بوده که دیتابیس سیستم اتوماسیون دچار مشکل شده و شرکت محترم نرم افزاری که القصه یکی از بزرگترین شرکت های بزرگ تولید کننده سیستم های اتوماسیون هست!! آمده اند دیتابیس را بررسی کردن و زحمت کشیدن آخرین بکاپ را Restore کردن و به دلیل عدم دانش درست از بانک اطلاعاتی، سبب شده تقریبا 2 ساعت کار بر روی این دیتابیس در اون سازمان از دست رود.

لزوم استخدام یک کارشناس مدیریت بانک اطلاعاتی DBA در شرکت های نرم افزاری برای ترمیم و نگهداری دیتابیس Database و تفاوت نقش آن با مسئول شبکه یا مهندس نرم افزار

نیاز به استخدام متخصص DBA در یک تیم نرم افزاری

دوستان عزیز، اگر شرکت نرم افزاری هستید ، به هیچ وجه مسئولیت نگهداری بانک های اطلاعاتی یک سازمان به عهده شما نیست. اگر قرار هست بانک اطلاعاتی را شما نگهداری کنید، حتما در تیم خودتان از یک DBA حرفه ای استفاده کنید.

دوستان عزیز، کار یک کارشناس DBA، در تخصص یک مهندس نرم افزار و برنامه نویس نیست به هیچ وجه.

مسئول شبکه نیز تخصصش DBA نیست. گاها مواردی پیش می آید که فقط یک کارشناس DBA با تجربه میتواند مشکل را حل کند.

راهکارهای مناسب برای نگهداری بانک های اطلاعاتی سازمان

اگر همچنان مصر هستید که بانک های اطلاعاتی سازمان را نگهداری کنید باید حتما یک قرارداد جداگانه برای نگهداری دیتابیس وضع شود.

باید تمام ابزارهای مانیتورینگ تخصصی بر روی بانک اطلاعاتی SQL Server پیاده سازی شود. سیستم های Notification باید راه اندازی گردد و باید DBA شما بتواند در مواقع بحرانی و حساس در هر ساعت و ایامی بر روی دیتابیس کار نماید و حتما باید برای اینکار شیفت مخصوص داشته باشید.

حتما باید دیتابیس ها به صورت روزانه مانیتور گردد.

سازمانهای عزیز، دقت کنید وقتی قرار هست دیتای شما توسط شرکت نگهداری شود باید حتما قرارداد محرمانگی بین شما و شرکت نرم افزاری امضا شود تا دیتای شما از دست نرود.

فقط یک نفر و فقط یک نفر و فقط یک نفر باید SYSAdmin باشد.

حتی مدیر شبکه نباید دسترسی به دیتابیس داشته باشد.

باید حتما Audit Log بر روی SQL Server راه اندازی شده باشه تا بتونید وضعیت رفتاری هر شخصی که بر روی سرور متصل میشه رو Trace کنید.

دوستان عزیز، اگر هر کدام ا زموارد فوق رو رعایت نکردید، باید عواقبی مانند از بین رفتن دیتا، آلوده شدن و Encrypt شدن توسط باج افزارها، کند شدن سرورها، دزدیده شدن داده ها و ... را کاملا بپذیرید.

نویسنده:

مهندس حمیدرضا صادقیان