شمارش معکوس بهره برداری از شبکه ملی اطلاعات

در سال 1385 قرار شد پروژه شبکه ملی اطلاعات درمرکز تحقیقات مخابرات ایران انجام بشود و گفته شد تا پایان برنامه پنجم توسعه این طرح بزرگ کامل گردد. اما برنامه پنجم توسعه تمام شد و نتیجه ای به دست نیامد. اما حالا در فاز اول این شبکه که در چند روز آینده رونمایی می شود .

 آذری جهرمی معاون وزیر ارتباطات اظهارداشت: طرح شبکه ملی اینترنت در کشور از اواخر سال 1384 مطرح شد و قرار است این پروژه ملی روز یکشنبه افتتاح شود و مهمترین دلیل پیاده سازی این شبکه در آن سال کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت اعلام شد.
 
 هدف شبکه ملی اطلاعات براساس برنامه پنجم توسعه ایجاد شبکه ای ملی است تا دسترسی کاربران به محتوای داخلی را ارزان تر، ایمن تر و در دسترس تر کند. خیلی از مردم فکر می کنند با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات ارتباط اینترنتی ما با کل دنیا قطع می شود اما باید گفت: در شبکه ملی ما پهنای باند اختصاصی داریم لذا ارتباط های داخلی در خود کشور و بین سرورهای داخلی رد و بدل می شود. اینترنت ملی خرج های اضافه را کم می کند امنیت اطلاعات را بالا میبرد و فرصت های جدید شغلی را فراهم میکند لذا همین دلایل کافی است تا بی صبرانه منتظر رونمایی از بزرگترین پروژه ملی باشیم.