ابداع فناوری اشتراک باتری گوشی های هوشمند

محمد رستمی فارغ التحصل رشته اطلاعات و علوم کامپیوتر با همکاری پروفسور «گانیسان» از دانشگاه ماساچوست آمریکا فناوری رادیویی جدیدی به نام Braidio که مخفف کلمه braid of radios است را ابداع کرده‌اند که این امکان را برای صاحبان گوشی‌های هوشمند و وسایل الکترونیکی فراهم می‌کند تا بتوانند از انرژی باتری وسایل الکترونیکی بزرگ تر در تجهیزات هوشمند خود استفاده کنند.

 اختلاف اندازه در باتری‌ها نمی‌توانند برای وسایل دیگر مفید باشد. یعنی باتری ساعت هوشمند نمی‌تواند از یک باتری سطح بالاتری مانند گوشی هوشمند بهره ببرد و مدت زمان بیشتری شارژ داشته باشد. اکنون با استفاده از این روش جدید می‌توان، انرژی باتری وسایل الکترونیکی را با یکدیگر به اشتراک گذاشت و یک وسیله الکترونیکی برای تامین انرژی خود از باتری وسیله دیگری استفاده کند.

برای رسیدن به این دستاورد، محققان در وسایل الکترونیکی از بلوتوث bluetooth که به عنوان یک فناوری رادیویی رایج برای تبادل و انتقال داده‌ها بین دو وسیله هوشمند محسوب می‌شود، استفاده می‌کنند. در واقع زمانیکه دو وسیله، مجهز به فناوری Braidio باشند می‌توان انرژی باتری آنها را با یکدیگر به اشتراک گذاشت.